четверг, 21 июня 2018 г.




370 років штурму фортеці Нестервар.
 В цьому році відзначається 370 років штурму фортеці Нестервар.
На карті відомого дослідника України французького історика Г. Боплана Тульчин в 1650 році зображений укріпленням, обнесеним земляними валами та дерев'яним частоколом. Північний район міста з назвою «Завалля» якраз і знаходився тоді за межами міського земляного валу. Однак для простого люду умови ці виявились кабальними і викликали ще більш могутню хвилю народних повстань на Поділлі, після яких залишки розбитих польських військ поспішно сховались в  фортеці  Нестервар.
 У ліквідації цього небезпечного ворожого тульчинського багатотисячного гарнізону керівництво бойовими діями повстанців належало героїчним полковникам Максиму Кривоносу, Івану Ґанджі та Остапу Гоголю, загони яких після гучних і блискавичних перемог у Немирові рушили до Тульчинської фортеці, заздалегідь передбачливо укріпленої поляками і євреями та готової до облоги.
 20 червня 1648 року почався жорстокий штурм фортеці Нестервар. Спочатку три козацько-селянські атаки були відбиті і відкинуті до меж сучасного села Кинашів, але повстанці з такою силою і люттю штурмували фортецю, що перелякані поляки, нарешті, згодились на перемир'я та на вимоги козаків видати їм всіх оборонців з числа євреїв у кількості (за неточними даними) до 2-х тисяч чоловік, як таких, що відмовились прийняти християнську віру. Після цього акту повстанці заволоділи фортецею та її скарбами. В уяві сучасників, які повсякчас проходять сьогодні повз автовокзал, взуттєву фабрику чи середню школу № 1, де колись стояли грізні і величні стіни  фортеці, напевне, образно і хвилююче постають трагічні епізоди того кровопролитного і відчайдушного штурму міцної Тульчинської фортеці влітку 1648 року.
 Для українського народу перемога в Тульчині мала велике історичне значення, символізуючи собою міць і силу народного духу, впевненість у правоті визвольної місії, змушуючи шоковане польське суспільство рахуватись з повстанцями та водночас робити для себе серйозні висновки.
До цієї дати в бібліотеці пройшла година спілкування «370 років штурму фортеці Нестервар».

Комментариев нет:

Отправить комментарий